Chcesz mieć więcej szczęścia w życiu? Tutaj dla Ciebie tylko pięć wskazówek.
„Ludzie spieszą się w pracy, dlatego niedbale ją wykonują; spieszą się w używaniu życia, dlatego jego smaku nie odczuwają; spieszą się w odpoczynku, dlatego nie mogą wypocząć.”
Wskazówka 1. Postrzeganie pracy
Jak mówił Tołstoj- „Sekret szczęścia nie polega na tym, aby robić to co się chce, ale chcieć tego, co się robi.”
Zastanów się dlaczego pracujesz tu gdzie pracujesz? Co ta praca Ci daje? Dlaczego jest dla Ciebie ważna? Opisz swoją pracę tak jakbyś chciała ją polecić Twojej znajomej. Świadomie koncentruj się na zaletach i jej dobrych stronach. Zobacz w jaki sposób Cię wzbogaca, rozwija? Nie koloryzuj i nie oszukuj, po prostu to zobacz. Tu nie chodzi o to, żeby ukrywać to co Ci nie pasuje. Tu chodzi o to, żeby widzieć to co jest ważne w Twojej pracy.
Bardzo często ludzie lubią swoją pracę, ale wpadają w pułapkę powszechnego narzekactwa, biadolenia i snucia marzeń o pracy idealnej. Ludzie tacy nawet jak zmienią pracę to okaże się, że w tej kolejnej jest podobnie- też do kitu. Ludzie zapominają, że nawet jak zmienią warunki zewnętrzne to nie oznacza, że zmieniają swój sposób postrzegania rzeczywistości.
Wskazówka pierwsza- polub swoją pracę. I dbaj o to, aby to lubienie jej się rozwijało pozytywnie.
„Nie można dojrzeć nowych rzeczy, dopóki nie zmieni się kierunku patrzenia.” Edward de Bono
Wskazówka 2. Sens
Możesz wykonywać coś z jakiegoś ważnego powodu, albo bez niego. Wszystko co robisz ma jakieś ważne dla Ciebie znaczenie, inaczej byś tego nie robiła, ale nie zawsze jesteśmy tego świadomi. Częściej po prostu pracujemy i nie zastanawiamy się po co ja to wszystko robię. Robisz coś z sensem to znaczy rozumiesz czemu to ma służyć, co ma z tego wyniknąć dla Ciebie i Twojego życia.
Pogoń za przyjemnymi doznaniami jest obsesją współczesnego świata. Szybkie i proste rozwiązania oraz bezproblemowe życie sprzedają się jak świeże bułeczki. Ekspresowe i proste rozwiązania nowego wspaniałego świata nie mają na względzie przyszłych korzyści i ignorują naszą potrzebę sensu życia. Tymczasem szczęście zakłada w sobie konieczność pokonywania przeszkód.
Nie ma znaczenia jaką pracę wykonujesz- ważne abyś w tym co robisz dostrzegał znaczenie. Albo jesteś robotnikiem układającym kamienie w pocie czoła, albo budowniczym wznoszącym katedrę na chwałę Pana. Wybór należy do ciebie.
-
Proaktywność
„Ludzie winią za wszystko okoliczności. Ci, którym na tym świecie się powodzi, wstają rano i szukają takich okoliczności, jakie są im na rękę. Jeśli ich nie znajdują, sami je tworzą.”
Albo jesteś konsumentem w tym co robisz, albo wpływasz na to co robisz. Czy narzekasz mówiąc świat jest niesprawiedliwy, czy bierzesz odpowiedzialność za swoje wybory? Zaczynając łączyć swoje niepowodzenia z genami i wychowaniem przez rodziców np. „Tak zostałem wychowany”, „Takie mam geny” a kończąc na środowisku, w którym się przebywa. W pracy będzie to oczywiście szef i współpracownicy.
To którą postawę wybieramy zależy tylko od nas.
Proaktywność oznacza, że kreujemy swoje szczęście, reaktywność, że czekamy aż ono, kiedyś gdzieś się pojawi.
-
Rozwój.
„Człowiek, który nie robi błędów, zwykle nie robi niczego.”
Kiedy ostatnio popełniłaś błąd? Jeśli nie uczysz się niczego nowego to tracisz okazję do wzbogacania siebie. Rozwój jest nam potrzebny do doświadczania szczęścia- człowiek potrzebuje przekraczać bariery i granice, bo tylko wtedy się uczy i tylko wtedy doświadcza poczucia spełnienia czyli szczęścia. Zasadniczą właściwością sprzyjającą naszemu rozwojowi jest wzrastająca samokontrola, której efektem będzie mistrzostwo i doświadczenie satysfakcji.
Rozwój oznacza odwagę, bo tylko odważni ludzie stawiają sobie cele, w realizacji których będą musieli pokazać czego nie potrafią, w czym są słabi.
Rozwój oznacza poszerzanie swojej wewnętrznej mapy i doświadczanie nowych sytuacji.
Oznacza też świeżość, poznawanie siebie, uczenie się siebie, kreatywność.
Wskazówka czwarta- od czasu do czasu zafunduj sobie rozwój- stwórz sytuację, w której czegoś się uczysz, czegoś nowego.
-
Humor
„Humor ist the best protector”- jak to mówią Anglicy.
I nie chodzi tutaj o opowiadanie dowcipów, ale o postawę dystansu do różnych sytuacji, które nam się w życiu zawodowym przydarzają. Niektórzy filozofowie uważają, że ludzki humor jest wyjątkowy. Nie jest on czymś, co dzielimy z innymi ssakami.
Humor zwiększa naszą atrakcyjność społeczną, a także odporność na choroby i ból, obniża stres, pomaga radzić sobie z problemami. Dostarcza przyjemności. Mamy go zawsze przy sobie i jest za darmo.
Ludzie z dużym poczuciem humoru są bardziej lubiani, łatwiej gromadzą kapitał społeczny i mają większe szanse na sukces. Analiza anonsów na portalach dla samotnych szukających pary sugeruje, że poczucie humoru zwiększa atrakcyjność seksualną, szczególnie mężczyzn. Psychologowie wskazują na istotną rolę poczucia humoru w redukcji stresu, a mądrość ludowa głosi, że śmiech to zdrowie. Niektórzy badacze humoru twierdzą, że jego główną rolą jest tworzenie więzi społecznych i rozładowywanie napięcia.
Humor pomaga w dostrzeganiu szczęścia.
Wskazówka piąta- rozwijaj swoje poczucie humoru jest za darmo i pomoże Ci w każdej sytuacji.